הצהרת הון

מטרת הצהרת ההון הינה כדי לאמת ולבחון את נתוני הנישום בפרספקטיבה של מספר שנים.
הצהרת הון ,בדר"כ , נדרשת מספר חודשים לאחר פתיחת תיק ברשויות המס ולאחר מספר שנים בהם חוייב בהגשת דוחות שנתיים שוטפים נדרשת שוב הצהרת הון לאימות ובחינת נתוני הנישום.
הנכסים שנכללים בהצהרת ההון – נכסי כל היחידה המשפחתית משפחתי הן במישור העסקי והן במישור הפרטי.

הצגת הנכסים וההתחיבויות במונחי עלות ללא התייחסות לשינוי במדדים,שערי חליפין וכו'.
משרד רואה חשבון רביב לביא מספק שרותי סיוע בעריכת הצהרת ההון תוך קיום בדיקה של השוואת הון ומתן הסברים לגידול בהון לעומת הצהרת הון קודמת תוך מתן הסברים על די מקורות ושימושים והוצאות מחיה מקובלות ע"י תדריכים ורשויות (מ"ה ,למ"ס וכו')

עוד על הצהרת הון

בסיוטים הגדולים שלנו, מופיע איש מס הכנסה בביתנו ומבקש שנפתח את תיקי המס שלנו, ונראה לו את הצהרת ההון שלנו. בסיוטים שלנו שכחנו לרשום פרט כזה או אחר, או ששכחנו להציג אסמכתאות על דבר מסוים, בסיוטים שלנו אף פעם אין הפי אנד.

מה זו אותה הצהרת הון שמפחידה רבים ומי אמור להגיש אותה? מדובר בהצהרה שכל עצמאי, בעל עסק או חברה בע"מ, ושכיר בעל משכורת מגובה מסוים, נדרשים כנישומים במס הכנסה (בעלי תיק במס הכנסה), להגיש לרשויות המס, ברגע שהם פתחו את התיק במס הכנסה ולאחר מכן כל ארבע שנים, או במקרים בהם חושדת רשות המסים שהתקיימו העלמות מס.

הצהרת הון, הינה דין וחשבון על נכסי הנישום (כולל בת זוגתו ובני משפחתו עד גיל 18), כולל חשבונות בנק, תוכניות חסכון, תכולת דירה ועסק, יצירות אומנות, תכשיטים, ההצהרה כוללת גם זכויות בנכסים אחרים, והתחייבויות כספיות שהוא נטל על עצמו (הלוואות, משכנתאות).
מה שנחשב להון של הנישום בעיניי מס הכנסה, הוא רכושו ונכסיו פחות ההתחייבויות שהוא לקח על עצמו, הנישום יצהיר על שניהם, וההפרש ביניהם יחשב להון שלו. כמובן שכול נכס וזכויות או התחייבויות של הנישום, יהיו מותנות באסמכתאות שונות, שיוכיחו שאכן שייכות לנישום ושולם עליהם מס הכנסה. לכן יש חשיבות בשמירה על קבלות שונות, הכנסות חריגות וכול דבר שיכול להפריך חשד להעלמת מס.

חשיבותו של רואה חשבון בתהליך כתיבת הצהרת הון הוא גדול, שכן יהיה זה רואה החשבון שיעזור לכם בכתיבת הצהרת הון ראשונה מצידכם , כך שיהיו כתובים בו רק הדברים ההכרחיים למס הכנסה. רואה חשבון יסודי, יעשה דו"ח אישי משלו על הרכוש שלכם, דו"ח מקיף, עקבי, שיהיה מלווה באסמכתאות שיישמרו אצלו, כגון קבלות, רישומי בנק, מסמכים מחברת הביטוח בה אתם מובטחים על הביטוח ועל הזכאים ממנו, כמו כן כל הוצאה גדולה הן לבית והן לעסק, תהיה כתובה בדו"ח עם האישורים על כך, זאת על מנת שלא תצטרכו ביום הדין של הגשת הצהרת הון, לחפש אישורים לרכישות אלו. רואה חשבון יסודי, הוא זה ששומר את הקבלות על הרכישות שלכם, ולכן חשוב שתגישו לו כל קבלה שנראית לכם משמעותית, ותדווחו לו על כל הוצאה גדולה וחריגה, הוא זה שימיין את החומר, יבחן את הפעילות שלכם, ידאג שתשלומי המס ישולמו בזמן, וכול החזר מס יהיה מגובה באישור, רואה חשבון הוא זה שמנהל עבורכם את התיק המס שלכם, תיק זה הוא מבחינתכם דו"ח אישי שמס הכנסה מנהל עליכם, וחשוב שהוא יהיה מסודר, ברור, מגובה בכל האישורים הנדרשים, וכזה שלא יאלץ את פקידי מס הכנסה להרים גבה.

מבחינת מס הכנסה, רכישות חריגות הן דבר שאיננו עונה על הוצאות יומיות, וחורג מבחינה כספית, הכוונה למכונית, דירה, תכשיטים, אוספים שונים, נסיעות לחו"ל או נכסים גדולים יותר כמו מטוס ויאכטה. במידה והדבר איננו מתאים להכנסות שלכם, הרי שהדבר יראה מבחינתם חשוד, הצהרת הון נועדה למעשה בין היתר לתפוס מעלימי מס, וכאלו הפועלים בשוק השחור.
את הצהרת ההון יש להגיש 120 יום לאחר שהתקבלה הפנייה ממס הכנסה, כול חודש איחור, מביא לקנס של 300 שקל. לאחר שהוגשה ההצהרה, יתקיים אימות שלה על ידי פקיד המס, אשר יבחן כל פעולה ופעולה בתיק המס שלכם אל מול הצהרת ההון, וההכנסות שלכם.
בעזרת רואה החשבון שלכם, תוכלו לקיים דו"ח אישי במהלך השנים, כך שביום מן הימים, תגישו הצהרת הון מדויקת, שתאפשר לכם לישון בשקט בלילה.

תפריט נגישות

Call Now Button